Kupuj szybko bez zakładania konta!  

telewizja przemys³owa

Strona główna  »  Artykuły  »  telewizja przemys³owa


Bezprzewodowy monitoring
Szeroka oferta kamer bezprzewodowych pozwala na wykonanie we w³asnym zakresie systemu monitoringu do biura lub domu. Koszt najprostszej kamery nie przekracza tysi±ca z³otych, choæ s± tak¿e profesjonalne, znacznie dro¿sze rozwi±zania.
Bezprzewodowy monitoring
Szeroka oferta kamer bezprzewodowych pozwala na wykonanie we w³asnym zakresie systemu monitoringu do biura lub domu. Koszt najprostszej kamery nie przekracza tysi±ca z³otych, choæ s± tak¿e profesjonalne, znacznie dro¿sze rozwi±zania.
O tym, ¿e ¿yjemy w niebezpiecznych czasach, nikogo nie trzeba przekonywaæ - ataki terrorystyczne, rozboje i kradzie¿e s± na porz±dku dziennym. W wielu polskich miastach uruchomiono systemy monitoringu wizyjnego, nazywanego te¿ telewizj± dozorow± od angielskiego Closed Circuit TeleVison (CCTV). Wiele firm ochroniarskich oferuje monitoring wizyjny, podnosz±cy poziom bezpieczeñstwa osób i mienia. Podobny system mo¿na ³atwo zbudowaæ we w³asnym zakresie. Powszechne, ju¿ tak¿e w gospodarstwach domowych, sieci komputerowe umo¿liwiaj± wykorzystanie do tego celu kamer sieciowych z wbudowanym wideoserwerem, których na rynku jest bardzo wiele. Wystarczy pod³±czyæ kamerê do wolnego gniazda RJ45, na pod³±czonym do tej sieci komputerze uruchomiæ przegl±darkê internetow± i wpisaæ w niej adres IP kamery. Takie rozwi±zanie pozwala na monitorowanie ró¿nych lokalizacji, w których jest okablowanie strukturalne. Dodatkowo pod³±czenie sieci lokalnej do Internetu pozwala na podgl±d obserwowanego obszaru z dowolnego miejsca na ziemi.

Kilka s³ów o kamerach

Ju¿ na etapie projektowania systemu monitoringu wizyjnego nale¿y dokonaæ wyboru: kamery kolorowe albo czarno-bia³e. Obraz kolorowy lepiej eksponuje szczegó³y, jednak kamery kolorowe maj± nisk± czu³o¶æ (do poprawnego oddania szczegó³ów czêsto wymagaj± dodatkowego o¶wietlenia). Kamery czarno-bia³e maj± czulsze przetworniki, a dziêki szerszemu zakresowi widmowemu umo¿liwiaj± dyskretn± obserwacjê w nocy przy zastosowaniu reflektorów podczerwieni. Obecnie dostêpnych jest kilka reflektorów podczerwieni ró¿ni±cych siê ¼ród³em oraz krzyw± promieniowania. S± rozwi±zania wykorzystuj±ce diody LED, zapewniaj±ce zasiêg 20-30 m, oraz ¿arówki halogenowe, które maj± zasiêg do 100 m.

Wa¿na jest mo¿liwo¶æ sterowania obiektywem kamery w celu zbli¿ania i wyostrzania obrazu, a tak¿e regulacja czasu ekspozycji. Monitoruj±c wiêkszy obszar, ni¿ obejmuje obiektyw, stosuje siê regulacjê po³o¿enia kamery (obrotnice pion/poziom). Zdecydowanie lepszym rozwi±zaniem jest dodatkowa kamera, bo obrotnice s± elementami mechanicznymi, a wiêc zawodnymi.

Podstawowe bloki funkcjonalne kamery to:
- Przetwornik obrazu obiektu na sygna³ elektryczny,
- Obiektywy do kamer,
- Wideoserwer - w wypadku kamer sieciowych.
Elementem decyduj±cym o parametrach przetwarzanego obrazu jest przetwornik. Obecnie stosowane s± dwa typy przetworników:

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) - produkowany w technologii uk³adów scalonych, gdzie ¶wiat³o steruje bramk± tranzystora, bêd±cego pojedynczym sensorem (pikselem), zbudowany z macierzy sensorów.

CCD (Charged Coupled Device) - zbudowany z macierzy pikseli rejestruj±cych fotony.

Zasadnicz± czê¶ci± przetwornika CCD jest p³ytka z³o¿ona z elementów ¶wiat³oczu³ych tworz±cych matrycê. Liczba elementów matrycy - pikseli na p³ytce - okre¶la rozdzielczo¶æ przetwornika. Matryce stosowane zwykle w amatorskich kamerach maj± rozdzielczo¶æ 640x480. Przed rozpoczêciem ekspozycji, czyli rejestracji, ka¿dy piksel matrycy zostaje na³adowany dodatnio. Uderzaj±ce w niego fotony stopniowo redukuj± ten ³adunek. Ubytek ³adunku piksela jest proporcjonalny do liczby fotonów, które na niego pad³y. Po zakoñczeniu ekspozycji ³adunki pozosta³e w poszczególnych pikselach s± kolejno przekazywane do rejestru odczytuj±cego i wzmacniacza wyj¶ciowego. Zakres czu³o¶ci elementów CCD na promieniowanie jest zbli¿ony do zakresu ludzkiego oka, CCD rejestruje tak¿e promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni. Typowe rozmiary piksela zawieraj± siê w granicach 5-25 (m.

Obecnie produkowane przetworniki CMOS charakteryzuj± siê mniejsz± czu³o¶ci± oraz rozdzielczo¶ci± ni¿ CCD, ale poniewa¿ technologia ich produkcji pozwala nadaæ im niewielkie rozmiary, znajduj± zastosowanie w kamerach do tzw. obserwacji ukrytej. Bardzo czêsto korzystaj± z nich agencje detektywistyczne i inne jednostki specjalne.

Oprócz przetwornika o jako¶ci obrazu decyduje obiektyw. Dobieraj±c go, nale¿y uwzglêdniæ miêdzy innymi:
- Przek±tn± zastosowanego w kamerze przetwornika - obiektyw musi byæ przeznaczony do przetwornika, co najmniej takiej samej wielko¶ci lub wiêkszego, aby nie straciæ fragmentów obrazu;
- Wielko¶æ ogniskowej obiektywu okre¶laj±cej k±t widzenia kamery - najlepiej dobraæ do¶wiadczalnie;
- Aperturê, czyli ¶wiat³o¶æ - im wiêksza, czyli bli¿sza jedno¶ci, tym obiektyw jest ja¶niejszy, a wiêc traci mniej ¶wiat³a;

- Rodzaj zastosowanej przes³ony - do kamer zewnêtrznych nale¿y stosowaæ obiektywy z przes³on± automatyczn±, dostosowuj±c± siê do pory dnia;

- Mo¿liwo¶æ zmiany ogniskowej - pozwala to przybli¿yæ fragmenty monitorowanego planu,

- G³êbiê ostro¶ci - zdolno¶æ uk³adu optycznego do prawid³owego, ostrego oddania obrazu w pewnym zakresie odleg³o¶ci.
Wideoserwer zintegrowane z kamerami sieciowymi zapewniaj± obs³ugê po³±czenia sieciowego przez Internet oraz dodatkowe us³ugi sieciowe, Np. powiadamianie e-mailem o sytuacji alarmowej w monitorowanym obszarze.

Podczas projektowania nale¿y okre¶liæ, które kamery bêd± s³u¿yæ Np. do rozpoznawania osób, a które do stwierdzenia ich obecno¶ci - okre¶la to norma EN 50132-7 Systemy alarmowe Systemy dozorowe CCTV w zastosowaniach dotycz±cych zabezpieczenia: na monitorze ma byæ widaæ 83,33 procent danej osoby, aby organy ¶cigania uzna³y obraz za materia³ dowodowy).

Du¿ym zainteresowaniem projektantów systemów, CCTV ciesz± siê kamery w przypominaj±cych lampy obudowach kulistych z przyciemnionymi szybami, g³owicami obrotowymi i zoomem - s± mniej nara¿one na zniszczenie, pozwalaj± ogl±daæ wybrane elementy terenu i ca³± panoramê, zewnêtrzny obserwator nie mo¿e stwierdziæ, jaki rejon jest aktualnie obserwowany.

Projektuj±c system, warto zastanowiæ siê nad centralnym zasilaniem i podtrzymaniem pracy w razie przerw w dostawie energii elektrycznej.

Przydatna jest ³±czno¶æ interkomowa pomiêdzy miejscem, w którym znajduje siê kamera, a pomieszczeniem monitoringu (przycisk przywo³ania). Czê¶æ kamer ma funkcje 2-way Audio, dziêki której s³u¿by ochrony nie tylko otrzymuj± sygna³ audio z monitorowanego obszaru, ale tak¿e mog± nadawaæ komunikaty g³osowe do tych obszarów poprzez zainstalowane przy kamerach g³o¶niki.

Konfiguracje cyfrowego systemu CCTV
Systemy CCTV z zapisem cyfrowym zapewniaj± maksimum bezpieczeñstwa osobom obserwuj±cym zagro¿ony teren lub obiekt z maksymaln± identyfikacj± rodzaju zdarzenia. Pozwala to na wykrycie intruza, przekazanie informacji w formie obrazu i d¼wiêku do odbiorcy sygna³u, zapisanie zdarzenia, pe³n± identyfikacjê i archiwizacjê bez korzystania z zawodnych i uci±¿liwych systemów analogowych opartych na ta¶mach magnetycznych.

Ka¿d± instalacjê CCTV, bez wzglêdu na przeznaczenie, lokalizacjê lub stopieñ z³o¿ono¶ci technicznej, nale¿y traktowaæ jako system telekomunikacyjny, którego nadrzêdnym zadaniem jest przekazywanie na odleg³o¶æ informacji (obrazu i d¼wiêku jako cech sceny) obserwowanej przez kamery wizyjne oraz innych pomocniczych sygna³ów, Np. sygna³y alarmowe.

S± trzy podstawowe konfiguracje cyfrowych systemów monitoringu wizyjnego:
- Zwyk³e kamery pod³±czone do wideoserwera,
- Cyfrowe kamery sieciowe z wbudowanym wideoserwerem, komunikuj±ce siê przez sieæ LAN,
- Cyfrowe kamery sieciowe z wbudowanym wideoserwerem, komunikuj±ce siê przez sieæ WLAN.
W monitoringu d±¿y siê obecnie do minimalizacji po³±czeñ miêdzy elementami sk³adowymi systemu, co mo¿na uzyskaæ, stosuj±c rozwi±zania zgodne ze standardem 802.11, Zw³aszcza wersji 802.11g.

Ka¿da z przedstawionych wy¿ej konfiguracji ma wady i zalety.

W konfiguracji z kilkoma kamerami pod³±czonymi do jednego wideoserwera zalet± jest minimalizacja kosztów, jednak w wypadku awarii wideoserwera ¿adna z kamer nie jest dostêpna,

Zastosowanie kamer z wbudowanymi wideoserwerami to spory wydatek, ale zmniejsza zawodno¶æ ca³ego systemu.

System z okablowaniem strukturalnym jest zdecydowanie dro¿szy od wykorzystuj±cego transmisjê bezprzewodow±, ale mniej zawodny.


¬ród³o: pcworld.pl